Bize ulaşın:
(0212) 246 08 18
(0545) 210 80 08
iletisim@estefoot.com

El Siğil Bakımı

SİĞİLLER NASIL BULAŞIR?

Siğiller kişiden kişiye direk temasla bulaşır. Nadiren endirekt yollarla da bulaşabilir. Siğiller bulaştıktan sonra hemen görülmezler, vücuda virüs yerleşerek kuluçka dönemini tamamlar. Kuluçka dönemi aylarca sürebilir. El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür. Fakat etek siğillerinin bulaşma özelliği çok yüksektir. Buluşma yolu cinsel temastır.

Siğillerin direk bulaşma yolları;

 • ortak kullanılan havlu,
 • bornoz,
 • terlik,
 • havuz,
 • hamam
 • kaplıcalar riskli olabilir.

Siğil virüslerinin (HPV) 100 farklı çeşidi ( HPV 1, HPV 2) vardır. Bunlardan yaklaşık 10 tanesi özellikle genital bölgeye yerleşmeye eğilim göstererek, çok kolay bulaşır ve tedaviye direnç gösterirler. Bu tarz siğillere yüksek risk grubu siğilleri adı verilir. Bunların içinde HPV 16 en azgın olan siğil virüs çeşididir ve rahim ağzı kanserlerinde doku içinde rastlanır.

Siğiller her bünyeye giremez; girse bile üreyemez. Siğil enfeksiyonu deri bütünlüğünün bozulması (tırnak yiyen, tırnak kenarlarını koparan kişiler), bağışıklık sisteminin bozulması sonucu yani kansızlık, kanser hastalığı, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar, alerjik bünyeye sahip olanlar da kolaylıkla bünyeye girer ve ürerler. Çok stresli yaşayanlar, çık sıkı diyet yapanlar, düzensiz ve dengesiz beslenenler, aşırı çalışma ve yorgunluk hallerinde siğillerin bulaşma riski yüksektir.

SİĞİL TEDAVİSİ

Çocuklarda siğillerin çok büyük bir kısmı tedavi edilmeksizin zaman içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak kendiliğinden kaybolmanın kimlerde olacağı bilinmediğinden, diğer kişi ve bölgelere yayılmasını önlemek için tedavi gerekir. Erişkinlerde ise kendiliğinden kaybolma, çocuklarda olduğu gibi kısa zamanda gelişmez. Özellikle yüksek risk grubuna dâhil olan HPV tiplerin fonksiyonları tedaviye cevap vermeyip ya da direnip tekrarlayabilirler. Bu tip siğiller uzun süre tedavi edilmeksizin kalırlarsa bulundukları bölgede kanserleşme riski taşırlar. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.

Siğilleri tedavi etmek için 100 ‘ün üzerinde seçeneğimiz vardır. Ancak tedavi hastanın yaşı, siğilin tipi, yerleştiği bölge ve maddi imkânlara göre değişir. Bir diğer sınıflandırma ise tedavinin hasta , uzaman veya hekim tarafından uygulama yöntemine göre belirlenir.

Siğilin Cerrahi İyileştirme Yöntemleri

Doktor ve Uzmanların Uygulayabileceği Yöntemler:

 • Cryo Lazer
 • Elektrokoter
 • Eksizyon

Kişilerin Evde Uygulayabileceği Yöntemler

 • Salisilik-asit
 • 5-fu
 • Podophyline uygulamalarıdır.

Alternatif olarak; immunoterapi, interferon, aldara düşünülebilir. Siğil tedavilerinde sağlıklı dokuyu tahriş etmeden yapılan yöntemler tercih edilmelidir.

Tıpta ayakta görülen siğiller verruka plantaris olarak tanımlanır. Birkaç lezxyon olarak ta görülebilir. Birleşme eğilimi gösterebilir veya belirli bölgede toplanabilirler. HIV virüsü olan kişilerde verrukalar olabilmektedir. Plantar verrukanın tedavisinde salisilik asitve laktik asit içeren karışımlar önerilir ve kullandırılır. Bakımlarda karışımlar kullanılan sonra yumuşayan siğil dokusu steril bistüri ucu ile temizlenir.

Hocaya okutmak, sarımsak sürmek, sigara basmak gibi bilimsel olmayan yöntemler

Hastalar tarafından devamlı sorulur. Ancak HPV enfeksiyonlarının yüksek risk grubuna dâhil olmayan tiplerindeki döküntüler çoğu zaman hiçbir uygulama yapılmaksızın gerileyebilir. Bu nedenle ‘okuttum kayboldu’ öyküleri muhtemelen bu tip gerileyen döküntülerdir. Ancak strese bağlı olarak gelişen siğillerde büyünün ve hocanın sıkı bir telkini, hipnoz bir anlamda psikoterapi yerine geçer. Zararı olmadığından ülkemizde çoğu hastalar hekime danışmadan bu uygulamalara başvururlar. Siğil tedavilerinde uzman siğilin üzerindeki kalınlığı aldıktan sonra dipte görünen siğil damar köklerini temizledikten sonra siğilin üzerini kapalı tutmalıdır.

Siğil Türleri

Verruca Vulgaris – Yaygın Siğiller

Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu siğiller toplumda yaygın olarak görülür. Tırnak yemekten ve tırnak kenarındaki derileri kopartmaktan dolayı ortaya çıkabilir. Çocuklarda sık görülür.

Plantar Warts – Ayak Tabanı Siğilleri

Tek veya çoklu gruplar halinde olabilir. Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü şekildedir. Ağrı yapabilirler. Vücut ağırlığının basıncına bağlı olarak gelişirler. Üzerlerinde kanama odaklarını gösteren kırmızı/siyah noktacıklar olabilir. Ağrı, siğilin büyüklüğüne ve derinliğine göre değişiklik gösterebilir.

Flat Warts – Düz Siğiller

Küçük, yumuşak ve üzerleri düz görünümlü siğillerdir. Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her bölgesinde olabileceği gibi yoğunluk olarak saç ve yüz bölgesinde görülür. Düz olmaları nede ile geç fark edilir.

Genita Warts – Etek Siğilleri

Erişkinlerde daha sık görülür. Yaşam kalitesini etkiler. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital bölgelerin dışında, bayanlarda vajen, rahim ağzı, erkeklerde pubis bölgesinde gibi iç kısımlarda da görülür. Çok eşli ve güvenlik önlemi almadan cinsel temasta bulunanlarda görülür. Bu tip siğiller özellikle bayanlarda rahim ağzında bulunabilirler. Uzun süre tedavi edilmez ise kansere neden olabilirler.

Hikâyenizi bizimle paylaşın

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Tırnak batması çocuk, genç, yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Yürümeyi, ayakkabı giymeyi yani kısaca günlük hayatı zorlaştıran bir sorundur.
Vücudumuzun ısı kontrolünde (termoregülasyon) gerekli olan terlemenin aşırı olması “hiperhidroz” ya da “aşırı terleme” olarak tanımlanır.
Vücudumuzun ısı kontrolünde (termoregülasyon) gerekli olan terlemenin aşırı olması “hiperhidroz” ya da “aşırı terleme” olarak tanımlanır.
Topuk çatlağı, kişinin sağlığını tehdit eden önemli bir ayak sorunudur. Topuk çatlağı tedavisinde kesinlikle bir podologdan destek alınmalıdır.
Sporcular, dansçılar ve spor yapanlar için branş fark etmeksizin ayak bakımları oldukça önemlidir.
Topuk çatlağı, kişinin sağlığını tehdit eden önemli bir ayak sorunudur. Topuk çatlağı tedavisinde kesinlikle bir podologdan destek alınmalıdır.