Bize ulaşın:
(0212) 246 08 18
(0545) 210 80 08
iletisim@estefoot.com

Diyabetik Ayak Bakımı

Ayak ve bacak damarlarındaki daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları büyük önem taşıdığı için ayaklarına ayrıca özen gösterilmesi gerekir. Tedavisiz ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozularak, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma oluşabilir.

Tırnak batması çoğu insanda çok sık rastladığımız bir durumdur. Tırnak batığımız olduğunu çektiğimiz acı ve ağrıdan anlarız. Diyabet sebebi ile his duyusunda azalma olan kişi, tırnak batığını iltihaplanıp şişene kadar fark etmez. Fark ettiğinde batık istenmeyen bir hal almış ve cerrahi müdahaleye kadar gitmiştir. Tırnakların yanlış kesilmesi, nasırlar, ayaklarda kesik, ayakkabı vurmaları, yanıklar, parmak aralarındaki ve tırnaklardaki mantarlar en sık rastlanan ayak yarası oluşma nedenleridir.

Diyabet hastalarının özellikle dikkat etmeleri gereken şey, ayaklarınızda nasır, mantara bağlı deri soyulmaları, tırnaklarda oluşan şekil bozuklukları, tırnaklarda oluşan odunsu kalın görüntü, parmak altlarında ve aralarında su toplamasıdır. Nasırlar deri ülserine sebep olabilirler ve nasırlar için kullanılan, asit içeren bantlar ve solüsyonlar hastalığı istenmeyen bir boyuta taşır. Ayrıca banyodan sonra kullanılan ponza taşları ve törpüler de diyabetik hastalar için iyi sonuçlar doğurmamaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı diyabetik hastaların ayak bakımlarını mutlaka bir uzmana yaptırmaları gerekmekte ve her ay en az bir kez kontrole gitmeleri gerekmektedir.

Diyabetik ayak bakımı ve korunması:

1) Ayaklar, her gün ılık suyla yıkanmalı ve parmak araları dahil yumuşak havluyla kurulanmalı
2) Ayaklar, diyabetik ayak kremleriyle nemlendirilmeli
3) Ayaklar, düzenli olarak yara ve çatlak açısından kontrol edilmeli
4) Kullanılan terlik, ayakkabı ve çoraplar çok bol veya çok dar olmamalı
5) Nasır varsa bunun bakımı uzman kişiler tarafından yapılmalı, evde kesinlikle dokunulmamalı
6) Ayak tırnakları düz bir şekilde kesilmeli
7) Ayakkabıda rahat, yumuşak, deri tabanlı ve dikişsiz modeller tercih edilmeli
8) Kesinlikle sigara içilmemeli

Hikâyenizi bizimle paylaşın

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Tırnak mantarı toplumda oldukça sık görünen bir enfeksiyondur.
Vücudumuzun ısı kontrolünde (termoregülasyon) gerekli olan terlemenin aşırı olması “hiperhidroz” ya da “aşırı terleme” olarak tanımlanır.
Sporcular, dansçılar ve spor yapanlar için branş fark etmeksizin ayak bakımları oldukça önemlidir.
Siğiller kişiden kişiye direk temasla bulaşır. Nadiren endirekt yollarla da bulaşabilir.
Tırnak batması çocuk, genç, yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Yürümeyi, ayakkabı giymeyi yani kısaca günlük hayatı zorlaştıran bir sorundur.
Tırnakların doğru şekilde kesilmesi, tırnak kenarındaki etlerin kesilmeden temizlenmesi, hem görüntü hem sağlık açısından önemlidir.