Bize ulaşın:
(0212) 246 08 18
(0545) 210 80 08
iletisim@estefoot.com

Ayak Nasır Bakımı

Nasırlar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Nasır Nedir?

Clavus yada eski Yunanca’dan kalma Heloma adı ile bilinir. Genelde uzun süreli travma,sürekli basınç, sürtme gibi tahriş edici sebepler, ayakkabı, eldivensiz elle çalışma,ayak basma bozuklukları, ayak kemiklerinde çarpıklık olanlar, hasarlı ter bezi hastaları, vücudunda yara veya siğil izi olanlar normal insanlara göre daha fazla risk altındadır. Ayrıca, şeker hastalarında ve ayaklarında zayıf kan akışı olan hastalar da nasırdan kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir, vb. nedenlerle oluşur.
Derinin alt tabakalarında boynuzsu tabakanın başlaması ve orada sert keratin maddesinin oluşmasından kaynaklanır.

Derinin hemen altında kemik dokusu bulunuyorsa Nasırın içindeki sert ”çekirdek” kemik üzerindeki zara baskı yaparak,kemiği tahriş edip ciddi derecede ağrıya sebebiyet verebilir. (Özellikle parmaklarda ve eklem deformeleri olan yerlerde.)

Nasırların oluşumunda başlıca etkenler nelerdir?

  • Ayağa uymayan sıkı ayakkabılar
  • Yüksek topuklu ayakkabılar
  • Basma bozuklukları
  • Çekiç parmak, pençe parmak gibi ayak parmaklarındaki deformasyonlar
  • Dışarıda yalın ayak yürümek
  • Ayakta düztabanlık veya yüksek kavis gibi ortopedik problemler
  • Ayağın fazla kemikli olması

Var olan nasırların yok edilmesi ve tekrar oluşumunun engellenmesi için esas önemli olan nasırın tek seferde tamamen ortadan kaldırılmayacağının bilinmesidir. Tek sefer de nasırı ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler, nasırın tekrar etmesine ve daha fazla deri kalınlaşmasına sebep olabilirler. En doğru tedavi yöntemi doğru aralıklar ile gerçekleştirilecek temizleme işlemi ile olur.

Nasır tedavisinde ilk olarak nasır oluşumuna sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılır. Ardından nasırın oluştuğu bölgeye göre oluşum nedeni belirlenir. Nasırlı bölge freze uçlu özel makineler yardımıyla temizlenir. Nasırın kendini tekrarlamaması için destek aparatları veya kişiye özel tabanlıklar verilir. Bu işlem sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem birkaç seanstan oluşabilir ve seans sayısı nasırın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Genellikle ağrı ilk seansın ardından tamamen ya da büyük ölçüde ortadan kalkar ve hastalar hemen ardından günlük hayata geri dönebilirler.

Nasır tanısı nasıl konulur?

Nasır ilk olarak deri de hafif sararmış renk değişimi ile göze çarpar. Kalın ve pürüzlü cilt, sert çıkıntılar ve ağrı nasır belirtilerden bazılarıdır.. eğer tedavi edilmezse veya nasır oluşumu engellenmemişse ağrılı şekilde kişiye kendini fark ettirir. Bu belirtiler ayakta veya yürürken büyük rahatsızlığa neden olabilir .

Nasır tanısı dermatologlar yada podologlar tarafından elle muayene ile teşhis edilir.

Nasır bulaşıcı mıdır?

Nasır bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle, aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

Nasırın tedavisi nedir?

Öncelikle nasıra sebep veren faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Dermatologlar tarafından muayene edildikten sonra podologların kullandığı özel freeze veya bisturi ucu ile nasır alınır. Nasır tedavisi için gerekirse ilaçlar ve losyonlar kullanılabilir. Nasır alınır alınmaz ağrı ortadan kalkar. Nasırın alınası kesin sonuç değildir, önemli olan nasırın neden oluştuğunu tespit etmek ve nasır oluşma sebeplerini ortadan kaldırmaktır.

Nasır kalıcı mıdır, geçici midir?

Tedavi edilebilir nedenlere bağlı nasır geliştiği için genelde nasır uygun tedavi ile tam düzelir ve geçicidir. Ancak bazı durumlarda nasır kronikleşebilir yada tekrarlayabilir.

Nasırdan nasıl korunabilirim?

Uzun süreli travma, çok kullanma, ayakkabı, eldivensiz elle çalışma,ortopedik ayakkabı vb. nedenlerden uzak durulmalıdır.

Nasır Türleri Nelerdir?

Clavus Durus

Kuru Nasır, Aslında her nasırda olduğu gibi Hiperkeratozdur.

Ortasında koyu, bazende sarı cam şeklinde yuvarlak yada oval bir ”çekirdek” denilebilen sert bir dokuya sahiptir. Halk dilinde köklü nasır denilen bu Nasır, aslında bir köke sahip değildir. Aynı zamanda tırnak altında da oluşabilen bu Nasır türü, Clavus Durus Subungualis ( tırnak altı nasırı )
bilinçli bir uygulama ile alındığında altında pembe bir tabaka görülür.
Vertikal baskı uygulandığında ağırır. Ters üçgen ( kama ) şeklinde deri tabakasının katmanlarına iner.

Oluşum bölgeleri : – Falang eklemlerinin dorsal tarafında,
Ayak tabanı altında ( plantar ) Metatars’ ın baş tarafında,
Tırnak altında ( subungual )
Tırnak oluğunda ( Sulcus )
Falang’ların distal kenarlarında
Hallux Valgus Eksoztozlar larda
Quintus ( küçük parmak ) Eksoztozlar da

Terapi: Medikal Alet ve Cihaz ile Nasırın alınması, tekrar oluşamması için destek ürünlerin hastaya önerilmesi / tavsiye edilmesi.
E = Epidermis ( Stratum Basale, Stratum Spinosum,
Stratum Granulosum ) Nasır bağlamayan ( Keratin hücreleri olmayan bölge )

K = Corium / Dermis ( Epidermis in ikinci tabakası )

Epidermis ; çok katlı yassı epitel hücrelerinden meydana gelmiştir. Epidermis dıştan içe doğru:

a. Stratum corneum
b. Stratum lucidum
c. Stratum granulosum
d. Stratum spinosum
e. Stratum basale’ den oluşmuştur.

Clavus Durus Plantar

Keskin sınırlı olup merkezinde sivri, koni biçiminde, sert, beyaz merkezi çekirdek ve çevresinde geniş, yarı saydam, sarımsı renkli hiperkeratozik alan bulunur. Özellikle temasla artan ağrı vardır. Ayak tabanı da sık yerleşim yerlerindendir. Bu bölgede verruca plantaris ile ayırıcı tanıya girer. Merkezinde öz bölgesinin varlığı, deri çizgilerinin korunması, kırmızı siyah noktacıklar şeklinde kanama alanları içermemesi, yanlardan sıkma değil, üzerine basma ile ağrı olması klavus lehinedir. Tedavide, öncelikle nasır temizlenmeli, çekirdek tamamen alınmalıdır. Devamında altta yatan mekanik nedeni ortadan kaldırmak gerekir.

Clavus Mollis

Sadece Parmak aralarında, parmak eklemlerinin yan taraflarında yumuşak ( mollis = yumuşak )dokuya sahip olan bir nasır çeşididir. Clavus Durus’a benzer fakat vertikal bakıldığında Clavus durus kadar dikey değildir. Daha yayvan bir şekle sahiptir.

Havasız ve bu yüzden de yumuşak ve ıslak bir dokuya sahip olduğu için, müdahalede kolayca kanayabilir ve alınması zor bir nasır çeşididir.

Parmak aralarında olduğu halde, parmak aralarında yeterince hava sirkulasyonu olup ıslak ve yumuşak olmasa bile yine Clavus mollis olarak adlandırılır.

Parmak arasında bulunduğu yere göre değişen ağrı şikayeti yapar. Eklemlerin çıkıntı yerinde olanlar daha fazla acı hissi verir.

Clavus Nörovaskülaris

Papiller büyük, değişik formlarda ve çok hassastır. Keratin sadece bir bölgede değil Papiller aralarından daha derine inerler. Genelde parmak uçlarında olup ağrılı ve tedavisi zor bir nasır çeşididir.

Clavus Papillaris

Kenarları Clavus Durus’tan daha belirgindir, sınırlıdır ve üst taraf ile derinde de yumuşaktır.

Kenar ve etrafında bazen hipertrofi leşen papiller gözlemlenir. Doku Şemasında görülen üzüm şeklindeki infiltrat tamamen alınmadığında, 1-2 hafta içinde tekrarlayacaktır.

Clavus Durus’a benzediği için alınırken Clavus Durus’ta tamamen alındığına işaret olarak görünen pembemsi zar burada yoktur, et pensi ile tutup dışarı doğru çıkartılmaya çalışıldığında aşırı derecede acı verir, bu şekilde alınan nasırlarda kanamalar uzun sürebilir ve durdurulması zor olabilir.

Terapide en zor alınan Nasır tipidir.

İlk bakışta siğil olarakta algılanabilinir fakat siğilde karnabahar gibi düzensiz girinti çıkıntılar, papillerin arasında dağılım ve parçalanma gibi şekli yoktur, düz ve serttir. Ayrıca Clavus Durus da yandan baskıda ağrı yoktur.

Ayağın ağırlık dağılımının Kompenzasyona maruz kaldığı bölgede olduğu için falang üzerlerinde olması çok nadir bir durum olabilir. Daha çok ayağın plantar bölgesinde olur.

Clavus Spina

Clavus Durus’a benzer fakat yuvarlak değil, baston şeklinde sertleşme vardır ve sınırları belirgindir. Clavus Spina bazı Podologlar tarafından tipik nasır olarak görülmez.

Clavus Vaskülaris

Kılcal damarların nasırın içine uzanıp orada kırmızı nokta halinde yada kırmızı çizgi şeklindedir. (Epidermiste normalde damar olmadığı için bu damarların nasırdan dolayı sertleşip normal fonksiyonları yoktur. İçindeki kan da pıhtılaşmıştır.)

Aslında tam damar olup olmadıkları, travmadan dolayı mı öyle göründükleri ancak Histolojik bulgulardan sonra kesinleşebilir.

Kenarlardan baskı uygulandığında acı verirler, nasır alınsa da rahatsızlık (ağrı) tam anlamıyla giderilemez. Clavus Nörovascularis (Klavus Nörovaskularis) ve Clavus nörofibrosus (Klavus nörofibrösüs) ile birlikte de görülebilirler.

Oluşma bölgeleri: Ayağın tahriş olan her yerinde olabilirler.

Clavus Milliaris

Milium = Darı ( Tohum ), küçük Noktalar halinde, derine inmeyen, kümeler halinde yada dağınık şekilde olurlar.

Sadece baskı uygulanan bölgede oluşmadıkları için, metabolizmadaki herhangi bir rahatsızlıktan olabilecekleri düşünülmektedir.

Oluşum bölgeleri ayağın medial tarafında, topukta, ( Calkaneus), Uzun ark kısmında, topuğun dış tarafında, baskıdan dolayı metatarsal bölgede de oluşabiliyor.

Cildin esnekliliğini kaybettirebilip gerginlik veren ve bu nedenle çok fazla olmasa da rahatsızlık verirler.

Clavus Nörofibrozus

Clavus Nörofibrozus, Geniş alana yayılmış, sinir ve bağ dokusu lifleri ile donanmış, çok hassas ve ağrılı, tedavisi zor bir nasır türüdür.

Clavus Nörofibrozus

Nasır, ilk bakışta hemen görülemeyebilir. Tırnağın üzerine bir damla yağ damlatıldıktan sonra büyüteç (Loop) ile bakıldığında tırnağın altında koyu renkte bir nokta halinde ve üzerine baskı uygulandığında ağrı yapar.

Hikâyenizi bizimle paylaşın

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Siğiller kişiden kişiye direk temasla bulaşır. Nadiren endirekt yollarla da bulaşabilir.
Vücudumuzun ısı kontrolünde (termoregülasyon) gerekli olan terlemenin aşırı olması “hiperhidroz” ya da “aşırı terleme” olarak tanımlanır.
El ve ayakların yaşla birlikte deforme olmasının önüne geçen parafinli el ayak bakımlarında istenilen sonuca kısa süre içinde ulaşılmaktadır.
Ayak ve bacak damarlarındaki daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları büyük önem taşıdığı için ayaklarına ayrıca özen gösterilmesi gerekir.
Vücudumuzun ısı kontrolünde (termoregülasyon) gerekli olan terlemenin aşırı olması “hiperhidroz” ya da “aşırı terleme” olarak tanımlanır.
Tırnak mantarı toplumda oldukça sık görünen bir enfeksiyondur.